Laminacja włosów – czym jest, co daje i jak wykonać ją w domu?

Czy istnieje jakiś sposób na szybką poprawę kondycji i wyglądu włosów zniszczonych, osłabionych lub pozbawionych blasku? W tym właśnie celu wykonuje się zabieg laminacji włosów przeprowadzany w salonie fryzjerskim lub, w nieco uproszczonej wersji, samodzielnie w domu. Czym jest laminacja włosów, jakie przynosi efekty i co jest potrzebne do domowego zabiegu? Oto zbiór najważniejszych informacji i przydatnych wskazówek.

Na czym polega laminacja włosów?

Laminacja włosów to zabieg, podczas którego nakłada się na nie odpowiednie preparaty wypełniające łuskę włosa i pokrywające je ochronną warstwą dające natychmiastowy efekt widocznie wygładzonej fryzury. Preparaty te zawierają składniki takie jak keratyna i proteiny, które działają odżywczo. Po nałożeniu odpowiednich kosmetyków włosy często poddaje się działaniu ciepła, dzięki czemu łuska włosa się otwiera, a odżywcze i wypełniające składniki mogą wejść głębiej w jego strukturę.

Po skończonym zabiegu laminacji włosów są one odżywione i pokryte warstwą ochronną, która je wygładza i dodaje im blasku. Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się nawet do 6 tygodni w przypadku zabiegów przeprowadzonych w profesjonalny sposób.

Z laminacji mogą skorzystać właścicielki wszystkich rodzajów włosów. Szczególnie dobre efekty przynosi w przypadku włosów suchych i zniszczonych przez stylizację wysoką temperaturą bądź zabiegami takimi jak farbowanie. Prawidłowo wykonana laminacja nie ma negatywnego wpływu na kondycję włosów, a wręcz przeciwnie – działa odżywczo i może poprawić ich wygląd.

Domowe sposoby na laminację włosów

Najlepsze efekty daje laminacja włosów w salonie fryzjerskim, gdzie korzysta się ze specjalistycznych kosmetyków i sprzętu. Taki zabieg wiąże się jednak z kosztami, które zwłaszcza w przypadku długich włosów mogą być naprawdę wysokie. Alternatywą jest laminacja włosów w domu, która z pomocą odpowiednich kosmetyków nie jest ani trudna, ani czasochłonna.

Laminacja włosów w domu krok po kroku może być przeprowadzona na każdym rodzaju włosów i przez osoby bez żadnego doświadczenia, ale niezbędne są do tego odpowiednie kosmetyki. W internecie można znaleźć pomysły na laminację włosów z pomocą galaretki spożywczej lub samej żelatyny albo siemienia lnianego, jednak warto pamiętać, że nic nie zastąpi profesjonalnych produktów. Siemię lniane czy żelatyna rzeczywiście mogą dodać włosom blasku, ale jeśli nie masz czasu ani umiejętności, lepiej postaw na sprawdzone rozwiązania.

Produkty do domowej laminacji włosów różnią się między sobą składem i sposobem użycia. W sklepach znaleźć można między innymi płynne kosmetyki odżywcze do laminacji z keratyną, które nakłada się na suche włosy i przetrzymuje przez określoną ilość czasu pod czepkiem. To produkty, z których należy korzystać sporadycznie. Warstwa ochronna i wygładzająca jest spłukiwana z włosów podczas każdego mycia, przez co jest w stanie utrzymać się na nich do kilku tygodni.

Z niektórych produktów można korzystać częściej, a przykładem jest woda lamelarna. Działa ona niemalże tak samo, jak klasyczne produkty do laminacji, a jednak jest znacznie lżejsza dla włosów, płynna i przejrzysta jak zwykła woda. Ten produkt nakłada się na włosy po ich umyciu i spłukuje już po kilkunastu sekundach. Zawarte w nim cząsteczki aktywne wypełniają łuskę włosa i zauważalnie ją wygładzają. Woda lamelarna nie obciąża jednak włosów, przez co może być używana po każdym ich umyciu.