Biżuteria: Różnice między szafirami a diamentami

Wśród różnych kamieni szlachetnych, szafir i diament wyróżniają się szczególnie, zwłaszcza jeśli mówimy o pierścionkach zaręczynowych lub obrączkach, ponieważ oba symbolizują miłość, zaufanie i zaangażowanie. Choć na pierwszy rzut oka niektórzy mogą je pomylić, oba kamienie się od siebie różnią.

Różnice między szafirami a diamentami

Oba materiały są bardzo cennymi kamieniami, są wykorzystywane w biżuterii – będąc ulubieńcami producentów i klientów – i symbolizują miłość, zaangażowanie i zaufanie, ale choć dla niewprawnego oka wyglądają bardzo podobnie, szafiry i diamenty różnią się zarówno pod względem strukturalnym, jak i pod względem pochodzenia i powstawania, a nawet pod względem ceny.

Różnice w formacji

Różne jest formowanie się kamieni. Szafiry tworzą się naturalnie w skałach takich jak granit, gnejs i łupek, ponieważ mają one tendencję do ulegania zmianom pod wpływem ciepła i ciśnienia. Można je jednak znaleźć także w skałach iglastych lub schłodzonej magmie oraz w skałach metamorficznych lub przeobrażonych. Za nadanie szafirowi koloru odpowiadają również inne minerały. Na przykład żelazo sprawia, że kamień szlachetny jest żółty lub zielony, wanad – fioletowy lub tytan tworzy popularne niebieskie szafiry.

Diamenty natomiast potrzebują bardzo specyficznych warunków do powstania i powstają głęboko w ziemi, przy ekstremalnych ciśnieniach i niskich temperaturach, np. w płaszczu litosferycznym, i docierają na powierzchnię poprzez rury wulkaniczne. Wydobywane dziś diamenty mają od 1 miliarda do ponad 3 miliardów lat, co czyni je wyjątkowym kamieniem.

Różnice strukturalne

Choć trudno je dostrzec gołym okiem, szafiry i diamenty mają istotne różnice strukturalne. Z jednej strony diamenty są tworzone z czystego węgla, który krystalizuje się w kostki, nadając im zwartą strukturę i czyniąc go najtwardszym kamieniem szlachetnym na naszej planecie. Z kolei szafiry składają się z kryształów tlenku glinu, co nadaje im sześciokątny kształt.

Różnice w cenie

Kolejną istotną różnicą jest ich wartość ekonomiczna, która zawsze ustalana jest na podstawie masy karatowej kamienia, koloru, czystości i szlifu. Ogólnie rzecz biorąc, szafiry mają tendencję do być znacznie bardziej przystępne niż diamenty, ponieważ, oprócz tego, że są łatwiejsze do wydobycia, występują one w znacznie większej ilości. O tym jak dobrać najlepszy materiał na pierścionek, czy naszyjnik według jego znaczenia dowiesz się w https://www.femine.pl