Piękne włosy są ozdobą a słabe koszmarem

Włosy zbudowane z keratyny rosną prawie na całym ciele człowieka, lecz najbardziej widoczne są na głowie stanowiąc ozdobę ludzkiego ciała. Kolor włosów zależy od ilości i rodzaju cząsteczek melaniny znajdującej się w cebulce włosa. Najprościej mówiąc melanina jest pigmentem. Gdy wystąpią zaburzenia w biosyntezie melaniny wówczas dochodzi do albinizmu, a gdy istnieje ich podwyższony poziom, to wywoływany jest melanizm. Natomiast siwienie zaliczane jest do jednej z chorób włosów.
Do zdrowia włosów przyczynia się biotyna, cynk, żelazo, wapń, selen, jod, niacyna, ryboflawina oraz witamina A i C.

Jakość włosów

Miliony ludzi na świecie a zwłaszcza kobiet zazdrości tym osobom, które posiadają bujną czuprynę. Podziwiane są osoby posiadające zdrowe, bo gęste, sprężyste i lśniące włosy. Posiadanie takich włosów jest marzeniem nie tylko wielu kobiet, lecz również i wielu mężczyzn, gdyż włosy stanowią swoistą ozdobę ciała. Niestety coraz więcej panów, jak również coraz więcej pań boryka się z wypadaniem włosów. Wówczas na skórze głowy powstają zbyt szerokie przedziałki, które szpecą i zabierają pewność siebie. Nadmierne wypadanie włosów zdarza się najczęściej u kobiet będących po menopauzie. Gdy kobieta gubi włosy, to czuje się mniej atrakcyjna. A panie pragną, jak najdłużej zachować młodość i wyglądać atrakcyjnie do późnej starości.
Uważa się że zdrowe włosy świadczą o zdrowiu organizmu. Na pewno jest to po dużej części prawdą, lecz nie tylko, gdyż wiele zależy także od genetyki, jak i pielęgnacji włosów.
Także bez względu na stan zdrowia i bez względu na predyspozycje genetyczne każdy może zadbać o swoje włosy, aby uczynić je mocniejszymi, grubszymi i zdrowiej wyglądającymi.

Powszechnie sugerowane przez specjalistów, jak i domowe sposoby pielęgnacji włosów

Istnieje wiele sposobów na pielęgnację włosów i to zarówno tych wskazywanych przez specjalistów, jak np. stosowanie odpowiednich kosmetyków, stosowanie właściwej diety i przyjmowanie suplementów diety, zażywanie biotyny odpowiadającej za porost włosów i paznokci, stosowanie płukanek do włosów, stosowanie odpowiednich odżywek, umiejętne używanie farby do włosów, itd.
Znane są również tak zwane domowe sposoby w pielęgnacji włosów. Pierwszą i podstawową zasadą pielęgnacji włosów jest właściwe obchodzenie się z włosami, a więc nie szarpanie ich grzebieniem, nie ściskanie mocno gumką, nie przegrzewanie skóry głowy suszarką lub gorącą wodą, umiejętne postępowanie podczas stosowania lokówki lub prosownicy, ochrona włosów przy niesprzyjających opadach atmosferycznych.
Zdrowym włosom sprzyja również zdrowa dieta, zadbanie o stan swojego zdrowia fizycznego, unikanie stresu, ruch i świeże powietrze, częstotliwość mycia włosów w zależności od ich wymagań, walka z chorobami skóry głowy np. łupieżem, rezygnacja z używek i stosowanie jeszcze wielu innych działań, które poprawiają kondycję włosów. Bardzo pomocny jest także delikatny i codzienny masaż skóry głowy zwiększający przepływ krwi do mieszków włosowych.
Ważne są również odpowiednie maseczki wzmacniające włosy. Jak i płukanki z roślin, np. z pokrzywy, z rumianku, czy skrzypu polnego. Zioła stosowane w płukance ograniczają łamliwość włosów, zmniejszają wypadanie włosów, sprawiają że są one mocniejsze i błyszczące, wolniej się przetłuszczają i są odżywione oraz odświeżone i mają więcej witalności.
Z domowych sposobów na włosy bardzo dobrze działają maseczki z białek jajek, masaż z udziałem oliwy z oliwek lub oleju rycynowego tłoczonego na zimno, maseczka z awokado i oliwy z oliwek razem wymieszanych, czy maseczka z agrestu indyjskiego wymieszanego z olejem kokosowym, a także napar – żel przygotowany z siemienia lnianego.